REKLAM
120x600

Sponsorlu Bağlantılar

Hukuk Fakültesi İçin Hangi Sınavlara Girilmeli?

Yazan: 24 Kasım 2013  
Kategori: Rehberlik

Sponsorlu Bağlantılar

Hukuk Fakültesi İçin Hangi Sınavlara Girilmeli?

merhabalar ben son sınıfa gidiyorum. tm ciyim ve malum sınava hazırlanıyorum türkçe çözerken çok yanlışım çıkıyor halbuki geçen yıllarda 2-3 yanlış yaparken bu sene 12 den aşağı inmiyor zaten çoğu paragraf ve ben paragraf soruları çözerken sıkılıyorum. hep iki şık arasında kalıyorum ve genelde şaretlediğim şık yanlış oluyo.son yıllarda baya bi kitapta okumuştum ama nedense soruları ne çabuk çözebiliyorum ne de doğru sınavada çok az kaldı lütfen yardımcı olun şimdiden teşekkürler.

Derscalisiyorum.com Yöneticisi Yorumunuza Cevap:

Hukuk Fakültesi TM-2 puan türünden öğrenci almakta bu yüzden YGS+ LYS-1 “Matematik-Geometri Sınavı”+ LYS-3 “Edebiyat-Coğrafya” Sınavlarına girmeniz gerekiyor. Aşağıda size TM-2 puan türüne göre YGS ve LYS derslerinin yüzde etkisini yazdım. Hangi derslere ağrılık vermeniz gerektiğini görebilirsiniz.

Hukuk Fakültesi 150x150 Hukuk Fakültesi İçin Hangi Sınavlara Girilmeli?—–YGS—-
Türkçe yüzde 14,
Temel Matematik yüzde 14,
Sosyal yüzde 7,
Fen yüzde 5,
—–LYS—-
Matematik yüzde 22,
Geometri yüzde 8,
Türk Dili ve Edebiyatı yüzde 22
ve Coğrafya-1 yüzde 8;

Kafanıza takılan bir soru olursa her zaman iletişime geçebilirsiniz.

Gelen aramalar: frmtr ygs lys,hukuk fakültesi için hangi sınavlara girilmeli,hukuk için hangi lys,hukuk fakültesi için hangi lys,hukuk icin hangi ygs puani
Sponsorlu Bağlantılar
Derscalisiyorum.com: YGS | LYS | ÖSS | SBS | ALES | AÖL | AİÖ | AÖF | KPSS | DGS | İlkokul (1-2-3-4.Sınıf)  Ortaokul (5-6-7-8.Sınıf) ve Lise 9-10-11-12 Sınıf Konu Anlatımı, Denemeler, Çıkmış Sorular, Çözümlü Sorular, Ders Notları, Sunumlar, Slaytlar, Yazılı Soruları, Konu Anlatımı Videoları bünyesinde bulunduran Türkiye'nin En Büyük Eğitim Sitesi.
Kaynakların Kopyalanması: Kaynaklara ulaşmanıza yardımcı olması için sitemizdeki kaynakların altına indirme linkleri eklenmiştir.Bu linkleri tıklayarak istediğiniz kaynağı bilgisayarınıza indirebilirsiniz.

Yorumlar

"Hukuk Fakültesi İçin Hangi Sınavlara Girilmeli?" için 13 Yorum

 1. HULYA tarafından 25 Nisan 2014 11:55 tarihinde 

  Sınıf öğretmenliği tm2 den alıyormuş. Ygs1 ve Ygs3 e başvuru yapmam gerekiyor bunun için değil mi?

  Derscalisiyorum.com Yöneticisi Cevap:
  TM puan türü için YGS+LYS-1 ve LYS-3 sınavlarına girmeniz gerekli. YGS-1 ve YGS-3 diye bir ayrım sadece puan hesaplanmasında bulunmaktadır. YGS tek sınav olup, tüm öğrenciler sınava girmek zorundadır.

 2. Defne tarafından 20 Mayıs 2014 14:39 tarihinde 

  Ben sayisalciyim hukuk icin lys 1 lys 3 başvurusu yetermi

  Derscalisiyorum.com Yöneticisi Cevap:
  Evet YGS+ LYS-1+ LYS-3 sınavlarına girmeniz gerekli.

 3. MUSTAFA tarafından 28 Haziran 2014 13:01 tarihinde 

  Ygs puanı lys yi ne kadar etkiliyor ve yerleşme puanı sadece lys mi yoksa ikisinden yüzdeler şeklinde puan mk alınıyor…

  Derscalisiyorum.com Yöneticisi Yorumunuza Cevap:
  Eğer MF, TM,TS’den bir bölüm seçecekseniz YGS’den aldığınız puanın %40 ve LYS’den aldığınız puanın %60 alınarak ham puanınız oluşturulur. Tercih puanınız ise %40 YGS+%60 LYS+ Okul Puanınızdan oluşur.

 4. aylin tarafından 08 Eylül 2014 18:20 tarihinde 

  ben aciktan lise okuyorum. Hukuk fakültesine gitmek için ne yapıcam hangi sinavlara giricem . ve en az kaç puan almam lazim

  Derscalisiyorum.com Yöneticisi Cevap:
  Merhabalar. Hukuk Fakültesi TM-2’den öğrenci almaktadır. TM-2 için YGS+LYS-1+LYS-3 Sınavlarına girmelisiniz. TM-2 derslerin yüzde etkisini aşağıda verdim. Ayrıca Hukuk Fakültesi Taban Puanları 2014 sayfasını inceleyerek bir fikir elde edebilirsiniz.
  TM-2’de;
  Türkçe yüzde 14,
  Temel Matematik yüzde 14,
  Sosyal yüzde 7,
  Fen yüzde 5,
  Matematik yüzde 22,
  Geometri yüzde 8,
  Türk Dili ve Edebiyati yüzde 22
  ve Coğrafya-1 yüzde 8;

 5. sıla tarafından 17 Eylül 2014 17:58 tarihinde 

  merhaba ben anıttepe anadolu lisesi 11.sınıf MF öğrencisiyim şuana kadar meslek seçiminde çok kararsızdım sonunda hukuk istediğime karar verdim çok zor olduğunu duydum alan değiştirmeden ne yapabilirim :/

  Derscalisiyorum.com Yöneticisi Cevap:
  Sayısal öğrenciler eşit ağırlıktan sınava girdiğinde olumsuz olarak çok fazla etkilenmemektedir. Bu sayfada çalışma programı, yöntemi hakkında detaylı bir açıklama var uyarıları ve taktikleri dikkate almanızı öneririm ayrıca Sürekli Başarı için yazımızı okumanızı öneririm.

 6. Doğukan tarafından 19 Eylül 2014 20:35 tarihinde 

  Meraba ben de sizler gibi hukuk fakültesi okumak istiyorum ama bilgisizim bu konuda.YGS kaça girmem gerekiyo ve kaç yapmam gerekiyo LYS 1-3 matematik geometri edebiyat coğrafya diye biliyorum doğrumu?

  Derscalisiyorum.com Yöneticisi Cevap:
  Hukuk Fakültesi Taban Puanları (tıklayınız) sayfamızdan istediğiniz. Üniversitelerin taban puanlarına bakabilirsiniz. Sitemizde ki YGS-LYS Puan Hesaplama motorunu kullanmanızı öneririm. Derslere olan ilginizi, yapabileceğiniz netleri girerek daha doğru bir fikir elde edebilirsiniz. Benim size sayı vermem sizi yanıltabilir. Sizin derslere olan ilginizi bilmediğimden tüm dersler için ortalama değerler ama siz X dersinde kötü Y dersinde iyi olup o dengeyi yine kurabilirsiniz. Bu yüzden sizin hesaplamanız daha doğru sonuçlar verecektir. Kafanıza takılan bir soru olursa her zaman iletişime geçebilirsiniz.

 7. ogenci ali tarafından 27 Eylül 2014 02:23 tarihinde 

  Ya ben 11 sinif ogrencisiyimde hukuk istiyorum tam olarak bir sey anlayamadim dediginizden bana bir yardimci olurmusunuz

  Derscalisiyorum.com Yöneticisi Cevap:
  Tam olarak neyi anlamadınız? Hukuk Fakültesi TM-2 puan türünden öğrenci almakta bu yüzden YGS+ LYS-1 “Matematik-Geometri Sınavı”+ LYS-3 “Edebiyat-Coğrafya” Sınavlarına girmeniz gerekiyor. Yukarıda derslerin yüzde etkilerini verdim. Örneğin; TM’için YGS Türkçe %18 etki yapıyor. Yani TM-2 puanınızın %18’ni YGS Türkçe oluşturuyor. TM puanı için Türkçe ve Matematiğin etkisinin fazla olduğunu görebilirsiniz. Eğer YGS-LYS Sistemi Hakkında bilgilerinizin eksik olduğunuzu düşünüyorsanız. YGS-LYS Hakkında Bilgiler sayfamıza giderek sistem hakkında bilgi almanızı öneririm.

 8. Deniz tarafından 16 Ekim 2014 07:11 tarihinde 

  Merhaba. Ben Meslek Lisesi’nde, lise 3 öğrencisiyim. Savcı olmak istiyorum. Acaba hangi derslere daha fazla yoğunluk vermeliyim? Eğer sınava girdiğimde yüksek bir puan alırsam, puanımı düşürürler mi? Savcı olmayı çok istiyorum, lütfen yardımcı olun. Teşekkürler…

  Derscalisiyorum.com Yöneticisi Cevap:
  Belirttiğiniz meslek için öncelikle hukuk fakültesini kazanmanız gerekli. Hukuk fakültesinde TM-2 puan türünden öğrenci almakta olup, aşağıda derslerin size etkisini verdim.
  Tm-2
  —YGS—
  Türkçe yüzde 14,
  Temel Matematik yüzde 14,
  Sosyal yüzde 7,
  Fen yüzde 5,
  Matematik yüzde 22,
  Geometri yüzde 8,
  —LYS—
  Türk Dili ve Edebiyati yüzde 22
  ve Coğrafya-1 yüzde 8;

 9. elif tarafından 17 Ekim 2014 16:15 tarihinde 

  merhaba ben 11.sınıf sayısal öğrencisiyim. Hukuk okumak istiyorum fakat sayısalda kalmayı düşünüyorum.Bu yıl Coğrafya dersi görmüyoruz.Acaba tmye geçmeli miyim, yoksa sayısalda devam mı etmeliyim? Bir de sayısal sorularını yaparak sıralamada daha öne geçiliyormuş.Doğru mu acaba?

  Derscalisiyorum.com Yöneticisi Cevap:
  Bölüm değiştirip değiştirmemek sizin karanıza bağlı bir durum ama bu zamana kadar yapılan sınavlardaki verilerde, sayısal öğrencilerin tm puan türlerinde de başarılı oldukları gözlemlenmiştir. Kendi okul derslerinize çalışmakla beraber bir Üniversitesine sınavına girecek TM öğrencisi gibi de TM derslerinize çalışırsanız bir sorun olmaz.

 10. sıla tarafından 19 Ekim 2014 20:01 tarihinde 

  hukuk istiyorum mf bölümndeyim şimdi ben fazladan sadece edebıyat coğrafya calıssam olur mu yanı

  Derscalisiyorum.com Yöneticisi Cevap:
  Eksikleriniz ve derslerin size etkisini göz önüne alarak derslere ağırlık vermelisiniz. Türkçe,Edebiyat, Matematik bunlar size en çok etki eden dersler bunlara ağırlık vermeniz gereklidir.

 11. yasemen tarafından 20 Ekim 2014 23:26 tarihinde 

  merhabalar,bıkmaksızın vermiş olduğunuz cevaplardan dolayı teşekkür ederim,yalnız vermiş olduğunuz yüzdeleri net portalında öğrenmek istiyorum,yani YGS ve LYS de ilgili olmamız gereken dersler kaç net gerektiriyor.Ben 7 yıl ara verdim 23 yaşındayım ve Hukuk okuma hayalimi gerçeğe dönüştürmek istiyorum.Tatminkar cevaplarınız için şimdiden teşekkürler :)

  Derscalisiyorum.com Yöneticisi Cevap:
  Merhabalar. Öncelikle güzel yorumunuz için teşekkür ederim.Dilerim hayalinizi gerçekleştirebilirsiniz. Sorunuza gelirsek; YGS-LYS Sistemi Hakkında bilgilerinizin eksik olduğunuzu düşünüyorum. Bu yüzden YGS-LYS Hakkında Bilgiler sayfasındaki bilgileri okuyarak sistem hakkında bilgi almanızı öneririm. Hukuk Fakültesi Taban Puanları (tıklayınız) sayfamızdan istediğiniz üniversitelerin taban puanlarına bakabilirsiniz. Daha sonrada okul puanınızıda dikkate alarak; Sitemizde ki YGS-LYS Puan Hesaplama motorunu kullanmanızı öneririm. Sizin derslere olan ilginizi bilmediğimden, Benim size sayı vermem sizi yanıltabilir. Derslere olan ilginizi, yapabileceğiniz netleri girerek daha doğru bir fikir elde edebilirsiniz. Kafanıza takılan bir soru olursa her zaman iletişime geçebilirsiniz.

 12. emıne tarafından 04 Ocak 2015 15:40 tarihinde 

  sayısal bir ogrencıyım hukuk ıcın ygsden sonra lys de matematık geometrı edebiyat ve cografya alanında girmem yeterli mi tarihe girmek zorunda mıyım

  Derscalisiyorum.com Yöneticisi Yorumunuza Cevap:

  Yukarıda da yazdığım gibi, Hukuk Fakültesi TM-2 puan türünden öğrenci almakta bu yüzden YGS+ LYS-1 “Matematik-Geometri Sınavı”+ LYS-3 “Edebiyat-Coğrafya” Sınavlarına girmeniz gerekiyor.

 13. büşra tarafından 18 Ocak 2015 14:08 tarihinde 

  benim önümde sınava hemen hemen iki ay var ve bende gazi hukuk bölümünü kazanmak istiyorum bu konuda nasıl bir ders çalışma programı izlemeliyim en baştan çalışıcam çünkü ilgilenirseniz çok sevinirim

  Derscalisiyorum.com Yöneticisi Cevap:
  Merhabalar. Bu sayfada çalışma programı, yöntemi hakkında detaylı bir açıklama var uyarıları ve taktikleri dikkate almanızı öneririm ayrıca Sürekli Başarı için yazımızı okumanızı öneririm.